Żadna organizacja nie przetrwa dziś bez projektów zakończonych sukcesem. Projekty są motorem innowacji i przemian. Sprawia-ją, że organizacje stają się lepsze, silniejsze i bardziej efektywne, lecz w dziedzinie strategii biznesowych zarządzania często ule-gają przeoczeniu. Fakt niepowodzenia większości projektów prowadzi do konkluzji, że tradycyjne zarządzanie projektami nie spełnia współczesnych oczekiwań biznesowych.
Prezentując zaawansowane przykłady, jak tunel pod kanałem La Manche, lotnisko międzynarodowe w Denver, opera w Syd-ney i wiele innych, autorzy książki demonstrują problemy utrudniające osiągnięcie sukcesu. Co najważniejsze jednak, wprowa-dzają nowy model „podejścia romboidalnego”. Model ten jest pierwszym w swoim rodzaju sposobem zarządzania projektami w celu odniesienia sukcesu biznesowego, a nie tylko zmieszczenia się w terminie i w budżecie.
Cztery elementy bazowe w „podejściu romboidalnym” tworzą nowe ramy i wspólny język porozumiewania się w zakresie za-rządzania projektami. Dysponując tymi narzędziami można zaprezentować swój przypadek w prosty, a jednocześnie ciekawy sposób, zadając właściwe pytania przed przystąpieniem do projektu lub programu.
Po przeczytaniu i zastosowaniu strategii zawartych w tej książce, nauczymy się:
dopasowania właściwego stylu zarządzania do każdego projektu,
zrozumienia jego niepewności, złożoności i zmiennych,
dokładnego przekazywania nieprzewidzianego rozwoju sytuacji członkom zespołu,
identyfikacji łatwych do przeoczenia czynników napędzających rozwój projektu,
alokacji zasobów w sposób realistyczny i zgodny z celami strategicznymi.
Książka przekazuje dawno oczekiwaną nową metodologię, która zrewolucjonizuje sposób myślenia o projektach. Stanowiąc ka-mień milowy, pokazuje, jak budować wzorce pozwalające na osiągnięcie zakończonych sukcesem i efektywnych kosztowo pro-jektów o trwałych i dalekosiężnych wartościach.
Aaron J. Shenhar jest wiodącym naukowcem z zakresu zarządzania i profesorem zarządzania w Stevens Institute of Technology oraz byłym prezesem oddziału systemów elektronicznych w Rafael Armament Development Authority w Izraelu.
Dov Dvir kieruje wydziałem zarządzania w Ben Gurion University School of Management w Izraelu. Zarządzał projektami, innowacjami i biznesem wysokiej technologii przez ponad dwadzieścia lat.