Celem niniejszej pracy jest próba odtworzenia życia społeczności żydowskiej, która na terenie Jordanowa funkcjonowała w ramach zorganizowanej struktury gminnej od ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku do roku 1939 i podczas tragicznych lat okupacji, które ostatecznie doprowadziły do jej unicestwienia.
Fundamentem badań nad Izraelicką Gminą Wyznaniową w Jordanowie były teksty źródłowe w zasobach archiwalnych oraz ich krytyczna analiza, relacje świadków, księgi pamięci, publikowane akty prawne, wykazy i spisy statystyczne, roczniki, prasa z okresu XX - lecia międzywojennego, monografie i opracowania, zasoby internetowe, badania terenowe i dokumentacja zdjęciowa, wreszcie przeprowadzane ze świadkami i potomkami rodzin żydowskich wywiady i rozmowy.
Z recenzji wydawniczej:
Dysponując tego typu pracami możemy dopiero podejmować szersze opracowania, czy nawet syntezy. Dzieje żydowskiej gminy jordanowskiej wpisują się w dzieje Żydów w Galicji, w dzieje Żydów w II Rzeczpospolitej oraz czasy II wojny światowej. Byłoby dobrze, by na tak wysokim poziomie przygotowano dzieje wielu innych gmin żydowskich, bo to przyczyniłoby się też do obalenia wielu mitów. Zaletą tej pracy jest również sposób przedstawienia wyników badawczych. Sięgną do niej zarówno historycy podejmujący tego typu problematykę, jak i osoby interesujące się problematyką tzw. „małych ojczyzn”, a lektura jest naprawdę intrygująca.
W moim przekonaniu, w kontekście ukazujących się prac na podobny temat, ta właśnie opiniowana jest znakomita i z nadwyżką spełnia wymagania, by zaliczyć ją do grupy mieszczących się wśród 25% najlepszych ostatnio publikacji.
Prof. dr hab. Wiesław Caban