Monografia, przygotowana przez pracowników naukowych kilku uczelni oraz ekspertów spoza środowiska naukowego zawiera wyniki badań nad endo- i egzogenicznymi czynnikami rozwoju regionalnego. Łączy ona rozważania teoretyczne z aspektami praktycznymi rozwoju regionalnego.
W pierwszej części publikacji przedstawiono wyniki oceny wpływu integracji Polski z krajami Unii Europejskiej na rozwój regionalny. Odnosząc się do strategicznego charakteru polityki regionalnej w bieżącym okresie programowania zaprezentowano jej wpływ rynki usług, pracy i kapitału w Polsce na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Druga część monografii zawiera opracowania dotyczące realizacji polityk sektorowych. Autorzy przedstawiają wyniki analizy polityki regionalnej, polityki ekologicznej i polityki migracyjnej oraz oceny ich wpływu na rozwój regionów.
W ostatniej, trzeciej części przedstawiono rozważania dotyczące różnych instrumentów finansowych i ich znaczenia dla rozwoju regionalnego. Efektywne rynki finansowe są bowiem czynnikiem determinującym możliwości pozyskiwania funduszy, przyczyniając się do większej skuteczności i efektywności realizacji projektów. W konsekwencji prowadzą do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionów.