Możliwość pozyskania wsparcia z funduszy Unii Europejskiej na realizację transportowych inwestycji infrastrukturalnych wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Jest ona oceniana przez instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych. Pozytywny wynik tej oceny stanowi przesłankę do zawarcia umowy o finansowanie projektu. Istotnym obszarem ewaluacji projektów inwestycyjnych w sektorze transportu, na realizację których beneficjenci ubiegają się o wsparcie z funduszy Unii Europejskiej, jest ocena finansowa i ekonomiczna.
Prezentacja jej podstaw teoretycznych oraz rozwiązań praktycznych stanowi zasadniczy cel publikacji. Punktem wyjścia w realizacji przyjętego celu są rozważania dotyczące infrastruktury transportu (rozdział 1), inwestycji infrastrukturalnych (rozdział 2), ich finansowania z funduszy Unii Europejskiej (rozdział 3) oraz systemu instytucjonalnego wdrażania programów operacyjnych (rozdział 4). Pozwoliły one na identyfikację podstaw teoretycznych oraz wymogów i wytycznych odnoszących się do oceny transportowych inwestycji infrastrukturalnych. Ich rozwinięcie znalazło się w rozdziale poświęconym pomiarowi efektywności (rozdział 5). Ta część publikacji zawiera także szczegółową prezentację zasad prognozowania strumieni pieniężnych dla potrzeb oceny finansowej (rozdział 6) i ekonomicznej (rozdział 7), będącej przedmiotem ostatniego rozdziału. Przedstawiono w nim zasady obliczania wskaźników efektywności finansowej i ekonomicznej, ustalania poziomu dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej oraz weryfikacji trwałości finansowej. W rozdziale tym omówiono także metody i zasady oceny ryzyka projektów inwestycyjnych w sektorze transportu.
Ideą powstania książki było opracowanie monografii naukowej wypełniającej lukę na rynku wydawniczym. Publikacja ta łączy rozważania teoretyczne z praktycznymi problemami sporządzania analizy i oceny finansowej i ekonomicznej. Stanowić może ona zatem źródło wiedzy dla ekspertów zajmujących się opracowywaniem studiów wykonalności i oceną inwestycji infrastrukturalnych, w tym dla pracowników jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za wdrażanie programów operacyjnych. Odbiorcami mogą być także pracownicy naukowi i studenci kierunków ekonomia, gospodarka przestrzenna, logistyka i transport oraz inne osoby zainteresowane zagadnieniami oceny przedsięwzięć inwestycyjnych w sektorze transportu.