W opracowaniu można dostrzec możliwość ukazania panoramicznego oglądu funkcjonowania społeczności rejencji ciechanowskiej poddanej okupacyjnemu terrorowi niemieckiemu. Można dostrzec wpływ terroru na zagrożenie życia pojedynczych osób oraz zbiorowości polskiej i żydowskiej. Stanowi to kanwę do ukazania zagrożeń, jakie niosła polityka agresora i okupanta niemieckiego.
Autor zamierza przedstawić następujące problemy, zarówno o charakterze opisowym, jak i wyjaśniającym:
1. Czy polityka eksterminacyjna wobec narodu polskiego i żydowskiego w rejencji ciechanowskiej miała podobny charakter jak na pozostałych obszarach Polski i czy stanowiła element zaplanowanego działania terrorystycznego wobec Polaków i Żydów tam zamieszkałych?
2. Jaki wpływ na poziom zagrożenia personalnego i strukturalnego wobec ludności polskiej i żydowskiej w rejencji ciechanowskiej wywierały takie zjawiska, jak: masowe egzekucje, zsyłki do obozów koncentracyjnych i panujące tam warunki życia, permanentny głód oraz agresja wobec Polaków i Żydów ze strony Niemców?
3. Jaki był wpływ politycznych i prawnych działań władz okupacyjnych na zjawisko zagrożenia personalnego i strukturalnego, a w konsekwencji na eksterminację narodu polskiego i żydowskiego w rejencji ciechanowskiej?
Podjęta zostanie również próba odpowiedzi na zasadnicze pytanie: Czy stworzony przez faszyzm niemiecki system terroru personalnego i strukturalnego oraz permanentnego zagrożenia Polaków do swych funkcji o charakterze społecznym zaliczał zniszczenie kultury polskiej i żydowskiej oraz kierowniczych struktur narodu?