Książka składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana „Polanie”, oparta jest na znanych ogólnie faktach dotyczących początków państwa Mieszka I oraz na burzliwej XVII wiecznej polskiej historii. Ukazuje ona dzieje pojedynczych potomków piastowskich z dwóch graniczących ze sobą dzielnic Wielkopolski i Śląska, a dokładnie z księstwa legnicko-brzeskiego oraz z terenu środkowej Noteci zwanego Pałukami. Natomiast jej fabuła jest oczywiście fikcją literacką, opartą głównie o rodzinne opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz nieliczne pamiątki własne autora. Pomimo dostępnych różnych opisów trudno jest dzisiaj opowiedzieć jak wyglądały relacje międzyludzkie w dawnych czasach.
Część druga zatytułowana „Wojny” oparta jest głównie o rodzinne przekazy i nieliczne zachowane jeszcze dokumenty lub publikacje i dotyczy okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej i wczesnego okresu kształtowania się struktury PRL-owskiego państwa.
Natomiast część trzecia zatytułowana „Medycyna” to już niektóre osobiste przeżycia autora w czasach dzieciństwa oraz początkowe doświadczenia w trudnym życiu zawodowym .
Aktualnie w wielu rodzinach, zamieszkałych od wieków na rdzennie polskich terenach, odnajdujemy przykłady piastowskiej przeszłości. W niniejszym opowiadaniu udało się autorowi odnaleźć piastowskie ślady rodzinne w nie całkiem odległej historii bo już zaledwie około 11 pokoleń wstecz. Opowieść ta będzie również przykładem splotu różnych okoliczności i zdarzeń wpływających na ludzkie losy i ich życiowe decyzje.